Idź pan w cholerę z tymi blogerami. Przewodnik malkontenta

Mamy tendencję do wrzucania recenzentów do jednego wora. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że polska blogosfera książkowa różnorodnością stoi. Posługując się obrazowym porównaniem można powiedzieć, że na jednej szali mamy garstkę osób z wykształceniem kierunkowym, które zaniechały posługiwania się hermetycznym metajęzykiem w trosce o powszechną zrozumiałość publikowanych treści. Natomiast na drugiej – tej przeważającej – szali znalazły się rzesze samozwańczych krzewicieli miłości do słowa pisanego. Po cichu podśmiewujemy się z merytorycznej jakości zamieszczanych przez nich wpisów czy nachalnej próby sprzedaży w sieci wizerunku amatora jako influencera. Często lekceważymy jednak znaczenie dyletantów jako animatorów dyskusyjnych klubów czytelniczych, które skupiają wokół siebie niemałą społeczność. Wprawdzie daleko, daleko im do internetowych salonów literackich, w których można prowadzić ożywioną rozmowę chociażby odpowiadającą poziomowi lekcji polskiego w dobrym liceum, ale trzeba mieć świadomość, że przeciętny internauta wcale nie poszukuje przesadnie ambitnych i inspirujących bodźców do dyskusji. Mimo wszystko rzadko można liczyć na to, że poczynania pasjonatów czytania i pisania spotkają się z wyrozumiałością poszukiwaczy profesjonalnych analiz krytycznoliterackich.

Sama należę do grona wybrednych czytelników, którzy kręcą nosem na poziom blogerskich recenzji, a którym jednocześnie żal rozstawać się każdego miesiąca z paroma dychami w Empiku na potrzebę zakupu kilku czasopism o wyspecjalizowanych profilach. Dlatego znalazłam sposób na to, jak sprytnie pogodzić skąpstwo i wysokie wymagania wobec tekstów krytycznych.  Jedyną ceną, którą płacę za darmowy dostęp do bazy bogatych treściowo i wycyzelowanych stylistycznie artykułów, szkiców i etiud interpretacyjnych, jest milczenie. Chodzi bowiem o niemożność nawiązania bezpośredniego kontaktu z autorem tekstu. Mnie ta ewentualna niedogodność wcale nie przeszkadza, bo jako internetowy milczek, który przeczyta i swoje pomyśli, przeszłam nad tym do porządku dziennego. Z tej bariery komunikacyjnej nie będą jednak zadowolone osoby żądne interakcji, a nadomiar tego lubiące ciągnąć innych za język.

Chciałabym zatem przejść do sedna sprawy i oprowadzić podobnych do mnie malkontentów po internetowych zakątkach, które sama chętnie odwiedzam, chociaż nie pozostawiam w nich żadnych śladów odwiedzin:

logo

 

 

O autorach zamieszczanych tam tekstów jeszcze nie tak dawno mówiono, że piszą recenzje jak doktoraty. W tym stwierdzeniu nie ma ani krztyny przesady! Na łamach „ArtPapieru” znajdziemy pogrupowane w sześciu kategoriach recenzje, których autorami są przeważnie studenci i doktoranci związani z katowicką polonistyką.

popmoderna_logo

 

 

 

Reaktywacja tego portalu była w moim odczuciu jedną z najlepszych niespodzianek, którą przyniósł ubiegły rok! Na tej platformie oprócz wysokiej jakości recenzji z zakresu różnych tekstów kultury  możemy nacieszyć wzrok unikatowymi grafikami tworzonymi każdorazowo na potrzeby aktualnego wydania. Na łamach „Popmoderny” publikują zazwyczaj doktoranci pochodzący ze środowiska krakowskiej polonistyki.

Nowa-Dekada.-Serwis-krytyczny

Internetowa odnoga dwumiesięcznika „Nowa Dekada Krakowska”, którego archiwalne numery można bezpłatnie pobrać i podczytywać. Na tej zaniedbywanej stronie pojawiło się dotąd parę recenzji, dwugłosów i rozmów. Mały wybór tekstów rekompensuje za to pierwszorzędny język krytyki uznanych akademików.

 

ff-logo-perspektyw-ponowoczesnoc59bci

Świetnie opracowane monografie pokonferencyjne w przyjaznych czytnikom e-booków formatach za free. Jest w czym wybierać: od zombie i światów grozy, przez wziętą w postmodernistyczny nawias problematykę wykluczenia, do fantastyki w wielorakich odsłonach. Ośrodek Badawczy Facta Ficta z Krakowa kibicuje otwartemu dostępowi do publikacji naukowych i już na pierwszy rzut oka widać imponujące efekty tych starań.

cz_k_top_logo

Wydawanie czasopisma papierowego już nie wystarcza. Do potencjalnych czytelników najlepiej dotrzeć drogą elektroniczną, ale żeby ten cel osiągnąć, to trzeba odbiorcy pod nos serwować dobrze wysmażone teksty. Wobec tego w zakładce „Literatura” zawsze znajdziecie parę omówień nowości wydawniczych i wywiadów.

photo-1515125520141-3e3b67bc0a88

 

Ciekawa jestem, jakie godne odwiedzin miejsca, niebędące zarazem jednoautorskimi blogami, dopisalibyście do tej listy?

Reklamy

5 myśli na temat “Idź pan w cholerę z tymi blogerami. Przewodnik malkontenta

 1. Jeśli chodzi o blogowanie krytycznoliterackie, to polecam tekst „Bloga se załóż” Dariusza Nowackiego w ostatnim numerze „Opowiadania”, wydawanego przez wrocławski festiwal opowiadania. Jest o czym podyskutować.
  Natomiast kto się z kogo „po cichu podśmiewuje”, to też temat do dyskusji, bo nie bardzo rozumiem „kto” i „z kogo”.

  Polubienie

  1. Dziękuję za polecenie, dotarłam do tego zadziornego tekstu! Dariusz Nowacki udziela się na łamach katowickich „Opcji” i weekendowego wydania „Gazety Wyborczej”, stąd nie dziwi mnie sarkastyczny ton jego wypowiedzi, gdy natrząsa się z amatorów piszących w necie za darmoszkę i przyjmujących propozycje recenzenckie z pocałowaniem ręki. Ze swojej strony mogę polecić „Świadomość krytyki – ankietę Wielogłosu”. W tym materiale na temat kondycji współczesnej krytyki literackiej wypowiadają się m.in. Bernadetta Darska, Inga Iwasiów, Karol Maliszewski.
   Co do drugiego pytania – znalazło się parę setek osób, które zadeklarowały, że czytają polskie blogi literackie dla beki. O dokładne dane personalne proszę zapytać administatora zarządzającego stroną o tej nazwie na Facebooku 🙂

   Polubienie

 2. O, no widzisz, nie wiedziałam… Ale nie bywam w tych rejonach internetu (cośtamcośtam dla beki), to nie jestem świadoma. Zastanowiło mnie tylko, dlaczego używasz pierwszej osoby liczby mnogiej – podśmiewujemy – czyli że się do tego grona zaliczasz?

  Polubienie

  1. Zaglądając tu i ówdzie, zebrałam dość obfity „materiał egzemplifikacyjny”, który pozwala mi na utożsamianie się ze wspólnotą szyderców 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s